Wybrałam się do pięknego miasta na Roztoczu. Wśród lasów i jezior dawno dawno temu powstało piękne miasto ZAMOŚĆ. Nie będę pisała o jego historii po prostu pójdę z wami na spacer po tym mieście – dzięki moim zdjęciom . A więc zaczynamy:

Zamość to :
Miasto Idealne – to renesansowa koncepcja urbanistyczna , według której miasto zostało zaprojektowane.
Miasto Arkad – nawiązanie do charakterystycznych podcieni kamienic otaczających Rynek Wielki.
Padwa Północy – podkreślenie nawiązania miasta Zamość z włoską Padwą






Wokół Zamościa znajdują się potężne, renesansowe mury obronne z at 1579-161 , otaczające Stare Miasto. Wtedy miasto to było jednym z najnowocześniejszych w dawnej Rzeczpospolitej.
W skład fortyfikacji wchodzą bastiony, kurtyny, fosy oraz bramy. Dziś można zwiedzać zrekonstruowane elementy, w tym Bastion VII i Nadszaniec . inf z internetu
Wygląda to niesamowicie . Potężne mury z czerwonej cegły. Oczywiście wszystkiego nie zobaczyłam, nie obejrzałam, nie zajrzałam wszędzie. Mam już plan na nowe spacery po tym mieście, a właściwie wokół miasta.






Po ominięciu murów zewnętrznych znalazłam się na Wielkim Rynku . Dlaczego Wielki, bo naprawdę ma 100x100m i jest miejscem głównym w Zamościu.






Cechą charakterystyczną kamienic stojących przy Rynku Wielkim w Zamościu to są podcienie w kamienicach. Stanowi to widok niepowtarzany niecodzienny dla polskiego krajobrazu tzn da polskich miast.
Oczywiście są to kamienice wzniesione w XVI i XVII wieku.
Można się w nich schować przed upałem i deszczem.



Tutaj widać kilka ciekawych kamienic.





Tutaj po prostu uliczki .
Spacerując po tak starym mieście , oglądając stare mury obronne na pewno przeszkadzają znaki drogowe, reklamy. niestety na każdym zdjęciu są widoczne. Moim skromnym zdaniem jest to ogromny problem dla władz miasta ( a może o tym w ogóle nie myślą) pozwolić czy nie. I tak dobrze , że nie ma reklam na domach, na kamienicach.

Pomnik Jana Zamoyskiego założyciela tego miasta.


Nie chciałam , aby ten wpis zamienił się w przewodnik . Chciałam wam pokazać Zamość moimi oczami i zachęcić czytelnika do wycieczki do tamtego miasta. Czy udało mi się???????

Znam Zamość dosyć dobrze. Leży stosunkowo blisko i byłam tam wiele razy. Poza tym mam tam koleżankę ze studiów.
O faktycznie od Rzeszowa niedaleko. Ciekawe co myślisz o mojej fotorelacji. Pozdrawiam
Jest piękna, dobrze oddaje charakter miasta 🌹🌹🌹
Tak , ale trzeba ją zobaczyć na własne oczy. Pozdrawiam serdecznie
Piękna miejscowość. To prawda, że czasem trudno zrobić zdjęcie, bo druty, znaki, reklamy panoszą się wszędzie. Będę w okolicach Kielc, ale nie wiem czy dotrę do Zamościa…
Te reklamy , znaki drogowe są okropne. Nie można nic porządnie obejrzeć, zrobić zdjęcia. Taka bezsensowna pstrokacizna wychodzi. Warto wpaść do tego miasteczka . Piękne jest i urokliwe. Muszę tam wrócić, koniecznie.
Udało się, aż nabrałam ochotę na taki spacer :). Przyjemne fotografie <3
Cieszę się, że te zdjęcia ( pamiątka mojego spaceru) spodobały ci się i zachęciły do odwiedzin Zamościa. Pozdrawiam serdecznie
Zachęciłaś do odwiedzin Krysiu, nigdy tam nie byłem, miasto znane z podręczników, pozdrawiam .
Witam, cieszę się. Historia tego miasta jest długa u ciekawa. Warto ją poznać przed wyprawą do tego miejsca. Pozdrawiam
NIe miałam okazji zwiedzać tych terenów
Witam, witam. Warto tam zajrzeć.
Twoje piękne fotografie zachęcają do odwiedzenia Zamościa. Dużo o nim słyszałam, bo mieliśmy tam kiedyś rodzinę od strony dziadka. Byłam wtedy mała więc nie pamiętam pobytu. Wspaniałe miasto pełne uroczych miejsc, zabytków. Chciałoby się tam przenieść od razu.
Najserdeczniej pozdrawiam Krysiu
Kasiu, miasto bardzo nietypowe. Tyle w nim historii i zabytków. Na spokojnie i powoli wszystko można zobaczyć , można poczuć to miasto . Warto wpaść tam na dłużej. Pozdrawiam
Och, byłam w Zamościu ❤️
Przepiękne miasto 🤩
Witam , witam Tak to prawda.
I ja znam Zamość dosyć dobrze. Spędziłam tam dwa weekendy i starałam się zobaczyć jaknajwiecej. To rzeczywiście przepiękne miasto.
A Ty pięknie to pokazałaś…
Serdeczności
Witam . Dziękuję. Zamość zyskuje przy dłuższym pobycie. Okazuje się, że mury obronne są imponujące i dwie rzeczki są urokliwe. Pozdrawiam serdecznie
Przepiękne miasto <3
Tak to prawda
Witaj Krysiu
Nigdy nie byłam na Roztoczu. Musze to koniecznie kiedyś nadrobić.
Pozdrawiam zapachem bzu z ogrodu
O tak bez potrafi pięknie pachniesz. Na Roztoczu też pewnie jest go dużo. Pozdrawiam
Zamość to piękne miasto z klimatem i historią, ale przede wszystkim z dużymi możliwościami zwiedzania. Byłem tam kilka razy, zawsze odkrywam coś nowego i bardzo mi się to miasto podoba!
Tak to prawda. Też chcę tam wrócić. Pozdrawiam serdecznie
Czuję się zachęcona, tym bardziej, że Zamość z Twoich fotografii przypomina mi trochę Przemyśl, który uważam za przepiękne miasto i który jest moim drugim ukochanym miastem, zaraz po moim rodzinnym Wrocławiu. Uwielbiam takie miejsca z duszą…
Witam, Zamość to miasto z duszą ……tak to prawda , jest przepiękne i można zawsze coś znaleźć dla siebie. Chyba muszę jeszcze zwiedzić Przemysl. Pozdrawiam
Cudowna wycieczka Krysiu. Bardzo dawno tam nie byłam. Pamiętam te kolorowe kamieniczki.
Pozdrawiam
Jak zawsze zachwyca to miasteczko. Nie leży na szlaku , ciut z boku. Ale warto tam zaglądać. Pozdrawiam
Świetne zdjęcia. Byłam tam, to bardzo klimatyczne miejsce. 🙂
Dziękuję
Nazywane często „Padwą północy”. Warto zobaczyć Rynek Wielki uznany za najwspanialszy XVI-wieczny plac Europy.
Tak to wszystko prawda. Rynek ma wymiary 100×100 m jest ogromny, jest tu dużo przestrzeni , można spokojnie po nim pospacerować. Warto zobaczyć samemu. Pozdrawiam
Bardzo udana fotorelacja i miły spacer. Super pomysł umieszczenia kilku zdjęć na jednym zdjęciu. Wychodzi piękna kolorowa mozaika, pocztówka.
Byłam w Zamościu dwa razy: w czasach LO, na obozie wędrownym i drugi raz kilka lat temu, podczas wakacji na Roztoczu. Za drugim razem na Rynku był zlot starych motorów i pojazdów militarnych. Świetny klimat. Rynek idealnie się nadaje do dużych imprez plenerowych, a jeden z najpiękniejszych chyba w Polsce renesansowych Ratuszów z okazałymi schodami jest przepiękną wizytówką miasta.
Nie tyle przeszkadzały mi reklamy, co sam układ urbanistyczny. Piękny Rynek, a zaraz za nim peryferia. Ale pewnie to teraz wygląda już inaczej.
Pozdrawiam serdecznie, Krystyno.
Witam. Rynek ogromny i chyba on jest najważniejszy w całym Zamościu. Na nim odbywa się dożo imprez, koncertów ale tym razem był pusty. Muszę tam wrócić, jak będzie słońce. Pozdrawiam serdecznie