View: 138

Polska perła renesansu.

Wybrałam się do pięknego miasta na Roztoczu. Wśród lasów i jezior dawno dawno temu powstało piękne miasto ZAMOŚĆ. Nie będę…
Fotografia

Wybrałam się do pięknego miasta na Roztoczu. Wśród lasów i jezior dawno dawno temu powstało piękne miasto ZAMOŚĆ. Nie będę pisała o jego historii po prostu pójdę z wami na spacer po tym mieście – dzięki moim zdjęciom . A więc zaczynamy:

Zamość to :

    Wokół Zamościa znajdują się potężne, renesansowe mury obronne z at 1579-161 , otaczające Stare Miasto. Wtedy miasto to było jednym z najnowocześniejszych w dawnej Rzeczpospolitej.

    W skład fortyfikacji wchodzą bastiony, kurtyny, fosy oraz bramy. Dziś można zwiedzać zrekonstruowane elementy, w tym Bastion VII i Nadszaniec . inf z internetu

    Wygląda to niesamowicie . Potężne mury z czerwonej cegły. Oczywiście wszystkiego nie zobaczyłam, nie obejrzałam, nie zajrzałam wszędzie. Mam już plan na nowe spacery po tym mieście, a właściwie wokół miasta.

    Po ominięciu murów zewnętrznych znalazłam się na Wielkim Rynku . Dlaczego Wielki, bo naprawdę ma 100x100m i jest miejscem głównym w Zamościu.

    Cechą charakterystyczną kamienic stojących przy Rynku Wielkim w Zamościu to są podcienie w kamienicach. Stanowi to widok niepowtarzany niecodzienny dla polskiego krajobrazu tzn da polskich miast.

    Oczywiście są to kamienice wzniesione w XVI i XVII wieku.

    Można się w nich schować przed upałem i deszczem.

    Tutaj widać kilka ciekawych kamienic.

    Tutaj po prostu uliczki .

    Spacerując po tak starym mieście , oglądając stare mury obronne na pewno przeszkadzają znaki drogowe, reklamy. niestety na każdym zdjęciu są widoczne. Moim skromnym zdaniem jest to ogromny problem dla władz miasta ( a może o tym w ogóle nie myślą) pozwolić czy nie. I tak dobrze , że nie ma reklam na domach, na kamienicach.

    Pomnik Jana Zamoyskiego założyciela tego miasta.

    Podwóka w Zamościu.
    A tutaj Panorama Zamościa z XVI wieku.

    KC

    1. Piękna miejscowość. To prawda, że czasem trudno zrobić zdjęcie, bo druty, znaki, reklamy panoszą się wszędzie. Będę w okolicach Kielc, ale nie wiem czy dotrę do Zamościa…

      1. Te reklamy , znaki drogowe są okropne. Nie można nic porządnie obejrzeć, zrobić zdjęcia. Taka bezsensowna pstrokacizna wychodzi. Warto wpaść do tego miasteczka . Piękne jest i urokliwe. Muszę tam wrócić, koniecznie.

      1. Cieszę się, że te zdjęcia ( pamiątka mojego spaceru) spodobały ci się i zachęciły do odwiedzin Zamościa. Pozdrawiam serdecznie

      1. Witam, cieszę się. Historia tego miasta jest długa u ciekawa. Warto ją poznać przed wyprawą do tego miejsca. Pozdrawiam

    2. Twoje piękne fotografie zachęcają do odwiedzenia Zamościa. Dużo o nim słyszałam, bo mieliśmy tam kiedyś rodzinę od strony dziadka. Byłam wtedy mała więc nie pamiętam pobytu. Wspaniałe miasto pełne uroczych miejsc, zabytków. Chciałoby się tam przenieść od razu.

      Najserdeczniej pozdrawiam Krysiu

      1. Kasiu, miasto bardzo nietypowe. Tyle w nim historii i zabytków. Na spokojnie i powoli wszystko można zobaczyć , można poczuć to miasto . Warto wpaść tam na dłużej. Pozdrawiam

    3. I ja znam Zamość dosyć dobrze. Spędziłam tam dwa weekendy i starałam się zobaczyć jaknajwiecej. To rzeczywiście przepiękne miasto.
      A Ty pięknie to pokazałaś…
      Serdeczności

      1. Witam . Dziękuję. Zamość zyskuje przy dłuższym pobycie. Okazuje się, że mury obronne są imponujące i dwie rzeczki są urokliwe. Pozdrawiam serdecznie

    4. Zamość to piękne miasto z klimatem i historią, ale przede wszystkim z dużymi możliwościami zwiedzania. Byłem tam kilka razy, zawsze odkrywam coś nowego i bardzo mi się to miasto podoba!

    5. Czuję się zachęcona, tym bardziej, że Zamość z Twoich fotografii przypomina mi trochę Przemyśl, który uważam za przepiękne miasto i który jest moim drugim ukochanym miastem, zaraz po moim rodzinnym Wrocławiu. Uwielbiam takie miejsca z duszą…

      1. Witam, Zamość to miasto z duszą ……tak to prawda , jest przepiękne i można zawsze coś znaleźć dla siebie. Chyba muszę jeszcze zwiedzić Przemysl. Pozdrawiam

      1. Jak zawsze zachwyca to miasteczko. Nie leży na szlaku , ciut z boku. Ale warto tam zaglądać. Pozdrawiam

      1. Tak to wszystko prawda. Rynek ma wymiary 100×100 m jest ogromny, jest tu dużo przestrzeni , można spokojnie po nim pospacerować. Warto zobaczyć samemu. Pozdrawiam

    6. Bardzo udana fotorelacja i miły spacer. Super pomysł umieszczenia kilku zdjęć na jednym zdjęciu. Wychodzi piękna kolorowa mozaika, pocztówka.
      Byłam w Zamościu dwa razy: w czasach LO, na obozie wędrownym i drugi raz kilka lat temu, podczas wakacji na Roztoczu. Za drugim razem na Rynku był zlot starych motorów i pojazdów militarnych. Świetny klimat. Rynek idealnie się nadaje do dużych imprez plenerowych, a jeden z najpiękniejszych chyba w Polsce renesansowych Ratuszów z okazałymi schodami jest przepiękną wizytówką miasta.
      Nie tyle przeszkadzały mi reklamy, co sam układ urbanistyczny. Piękny Rynek, a zaraz za nim peryferia. Ale pewnie to teraz wygląda już inaczej.
      Pozdrawiam serdecznie, Krystyno.

      1. Witam. Rynek ogromny i chyba on jest najważniejszy w całym Zamościu. Na nim odbywa się dożo imprez, koncertów ale tym razem był pusty. Muszę tam wrócić, jak będzie słońce. Pozdrawiam serdecznie

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *